Daňové novinky a aktuality
 

Režim A programu Antivirus je prodloužený do konce roku 2021 

Vztahuje se na případy, kdy je zaměstnancům nařízena karanténa. Rozhodla o tom, s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, vláda. Výše příspěvku činí 80 % z vyplacené náhrady mzdy a z ní provedených odvodů, kterou zaměstnavatel zaměstnanci vyplatil za dobu trvání překážek v práci. Maximální měsíční výše příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

 

Prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu

Pro období listopad a prosinec 2021 je prominuta DPH z dodání elektřiny a plynu. Zároveň vláda schválila návrh novely zákona o DPH, která by stejné opatření řešila pro období od 1. 1. do 31. 12. 2022 formou osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na vstupu. Nezdanění dodání elektřiny a plynu v roce 2022 je zatím hodně nejisté – návrh zákona by musela schválit nová Poslanecká sněmovna 

 

Změna formuláře k nemocenskému pojištění se dotkne zaměstnavatelů

Od 1. dubna 2022 vznikne zaměstnavatelům nová oznamovací povinnost vůči ČSSZ ve vztahu k nemocenskému pojištění. Nově budou muset při ukončení zaměstnání prostřednictvím formuláře hlásit také údaje důležité pro nárok a výpočet podpory v nezaměstnanosti, jako jsou doba trvání zaměstnání, doba důchodového pojištění, výše nároku na odstupné a další. V případě nesplnění této povinnosti bude zaměstnavateli hrozit pokuta do výše 100 000 Kč.

 

Upozornění pro zaměstnavatele  - čerpání dovolené

V souvislosti s nárokem na řádnou dovolenou opět před koncem roku upozorňujeme na povinnost zaměstnavatele určit čerpání dovolené tak, aby měl každý zaměstnanec vyčerpány alespoň 4 týdny ze svého nároku. Pokuty za nedodržení se pohybují až do výše 200.000,-- Kč. Pro bližší informace nás kontaktujte. 

 

Vláda schválila rozpočet

Vláda na jednání koncem října podruhé schválila návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2022. Návrh bylo nutné znovu schválit vládou a opětovně předložit do Poslanecké sněmovny z důvodu proběhlých parlamentních voleb. Předpokládaný deficit státního rozpočtu v roce 2022 bude 376,6 mld. Kč, tedy meziročně o 123,4 mld. Kč méně. Lepšího výsledku hospodaření bude dosaženo v důsledku nárůstu příjmů o 165,5 mld. Kč, ale také vlivem snížení provozních výdajů kapitol o 5 procent. 

 

Minimální daň pro nadnárodní firmy ve výši 15 procent 

Nadnárodní podniky by měly od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě ve výši 15 procent. Oznámila to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Dodala, že domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu. Státníci hovoří o historickém okamžiku. Čtyři státy – Keňa, Nigérie, Pákistán a Srí Lanka – se k dohodě zatím nepřipojí.