Aktuální kurz:
  • EUR: 25.405 (15.10.2021)

Facebook link
EUREGNIA.cz > e-Aktuality > Druhý díl ze série článků „Online finanční úřad“

Druhý díl ze série článků „Online finanční úřad“

28.04.2021
Druhý díl ze série „Online finanční úřad“ v souvislosti spuštění nového portálu Moje daně, ve kterém se dočtete o nové daňové informační schránce i novinkách v oblasti datových schránek.

GFX | prispevky_web | 2019-06_MoJe-dane-loga-k-vyuziti-novinarum-2.jpg

Nová daňová informační schránka DiS+

V souvislosti s novelou daňového řádu a spuštění portálu Moje daně dojde také k úpravě, resp. k rozšíření funkčnosti daňové informační schránky. V minulosti sloužily DiS především jako zdroj informací ohledně daňových účtů, stavu plnění povinností vůči správci daně apod. Nové DiS+ by měly sloužit i k elektronickým podáním vůči správci daně (nikoliv vůči jiným sektorům z veřejného sektoru).

Do daňové informační schránky by se mělo jít přihlásit prostřednictvím „Online finančního úřadu“ dvěma možnostmi. První možností je přihlášení do původní DiS „postaru“ pomocí datové schránky nebo elektronického podpisu, přičemž tato možnost bude uživatelům dostupná jen do 28.2.2022.

Pro vstup do DiS+ (nová informační schránka) lze využít tři možnosti přihlášení – zaručenou identitou (též „NIA“), datovou schránkou nebo pomocí přístupových údajů přidělených Finanční správou.

Povinná datová schránka a změny v doručování

Změny nastaly také u datových schránek. Nově je jakákoliv doručená datová zpráva starší 10 dnů (byť nepřečtená) automaticky po 10 dnech od odeslání považována za doručenou (tzv. fikce doručení).

Další důležitou novinku z oblasti online služeb by měla přinést novela zákona o elektronických komunikacích, která je v této chvíli stále v jednání. Pokud dojde k jejímu schválení, bude datová schránka přidělená každému, kdo se pomocí elektronické identity (eObčanka, mojeID, bankovní identita, NIA ID apod.) přihlásí ke službám eGovernmentu (Moje daně, Portál občana, ePortál ČSSZ atd.).

Automatické registrace by měly probíhat od 1.1.2022, uživatel by měl být předem vždy upozorněn a taktéž by měl mít možnost datovou schránku zpětně zrušit.

Přestože s sebou zřízení datové schránky nese spoustu výhod, mezi nevýhodu patří například to, že po jejím zřízení je uživatel automaticky povinný komunikovat s orgány finanční správy výhradně elektronicky (jinak zde hrozí pokuty).