Aktuální kurz:
  • EUR: 25.405 (15.10.2021)

Facebook link
EUREGNIA.cz > e-Aktuality > Novinky k vládním opatřením

Novinky k vládním opatřením

01.03.2021
Vláda vydala nová opatření v souvislosti s pandemií COVID-19 vstupujcí v platnost k 1.3.2021. Přinášíme vám souhrn všech novinek týkajících se omezení pohybu osob, omezení v maloobchodě a službách či zavření škol a školek.

GFX | prispevky_web | 4.jpg

Home office

Zaměstnavatelům se opětovně nařizuje převést zaměstnance na home office, s výjimkou pracovních pozic, kde to provozní podmínky prokazatelně neumožňují. Zaměstnancům na pracovišti musí zaměstnavatel bezplatně poskytnout ochranu nosu a úst formou respirátorů či chirurgických roušek v množství odpovídajícím tomu, na jak dlouho je příslušná ochranná pomůcka dle svého návodu uzpůsobena, a zaměstnanci musí tyto pomůcky používat. Výjimkou z uvedených povinností jsou pouze zaměstnanci, kteří prokazatelně po celou dobu pracují bez kontaktu s jinými osobami.

Povinná ochrana nosu a úst na veřejnosti

Na veřejných místech v zastavěné části obce platí povinnost ochrany nosu a úst, s výjimkou dětí do 2 let. Na místech s vyšší koncentrací lidí (dopravní prostředky, zastávky, obchody, úřední budovy, zdravotnická či sociální zařízení) platí povinnost nosit respirátor třídy FFP2, KN95, N95 či vyšší, u dětí do 15 let stačí i zde chirurgická rouška. Na jiných veřejných místech postačí chirurgická rouška i u dospělých osob.

Omezení pohybu mimo okres

Obecně se zakazuje pohyb mimo okres, ve kterém osoba bydlí. Výjimku tvoří cesty do práce či za obchodními záležitostmi, k lékaři, na úřady a kvůli péči o blízké nebo zvířata, tranzit kvůli vycestování ze země (např. cesta na letiště) a rozvážkové služby. Účel cesty se v takovém případě dokládá potvrzením od zaměstnavatele či objednatele, žádankou od lékaře nebo čestným prohlášením (lze sepsat vlastní prohlášení nebo použít nezávazný formulář Ministerstva zdravotnictví).

Noční zákaz vycházení

V nočních hodinách (21:00 – 5:00) lze vycházet z domu jen v nezbytných případech, přes den je možno podniknout i zdravotní vycházku/aktivitu, ale pouze v rámci katastru obce, kde osoba bydlí.

Zákaz návštěv mezi příbuznými

Jsou zakázány návštěvy mezi příbuznými či známými žijícími v různých domácnostech, s výjimkou poskytnutí nezbytného ošetření či péče. Pokračuje zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Obchody a služby

Ze stravovacích služeb zůstávají otevřeny závodní jídelny, hotelové restaurace (jen pro ubytované hosty) a výdejová okénka. Na veřejnosti je zakázáno požívat alkohol.
Ubytovací služby jsou povoleny pouze v souvislosti s pracovními cestami či zdravotními pobyty. Ubytovatel musí prověřovat a dočasně archivovat potvrzení hosta o pracovní cestě (např. vyslání zaměstnance či potvrzení o objednávce služeb). Uzavřena jsou kulturní, sportovní a vzdělávací zařízení s některými výjimkami (autoškoly, výdej objednaných knih přes okénko knihovny). Jednotlivé úřady vydávají vlastní pravidla týkající se osobního kontaktu s klienty.

Školy a školky

Uzavírají se veškerá školská zařízení s výjimkou mateřských škol pro děti zdravotníků. Zakazují se i dětské kroužky a jiné organizované formy péče o děti.

 

Více informací naleznete na www.mzcr.cz.