Aktuální kurz:
  • EUR: 25.405 (15.10.2021)

Facebook link
EUREGNIA.cz > e-Aktuality > První díl ze série článků „Online finanční úřad“

První díl ze série článků „Online finanční úřad“

16.04.2021
První díl ze série článků „Online finanční úřad“ v souvislosti spuštění nového portálu Moje daně, ve kterém se dočtete informace o tzv. „e-identitě“ a souvisejících elektronických podání.

GFX | prispevky_web | 2019-06_MoJe-dane-loga-k-vyuziti-novinarum-2.jpg

 

Žijeme v době moderních technologií a digitalizace, a proto ani orgány státní správy neusínají na vavřínech. Finanční úřad přišel s modernizací stávajícího daňového portálu v rámci systému ADIS. Došlo k tomu v souvislosti s novelou daňového řádu, který nabyl účinností od 1.1.2021. A právě tento krok nám přinesl několik zásadních změn v online prostředí (nejen) vládních služeb, z nichž vám některé blíže představíme.

E-identita a daňová podání

Dne 28.2.2021 došlo k avizovanému spuštění portálu Moje daně (též Online finanční úřad), který s sebou mimo jiné přináší i možnost elektronického podání některých dokumentů prostřednictvím e-identity. Přihlášení pomocí e-identity je možné několika způsoby – pro přehled všech dostupných možností klikněte zde.

Seznam nabízených služeb, kterých lze prostřednictvím e-identity využívat, naleznete tady.

Bankovní identita

Jestli vás e-identita zaujala a zvažujete její zřízení, nejprve si ověřte, zdali nedisponujete internetovým bankovnictvím u své banky. Pokud ano, tak máte automaticky přidělenou bankovní identitu, prostřednictvím které se můžete elektronicky identifikovat a využívat tak služeb veřejných portálů i soukromých firem. Seznam bank, které už tuto službu nabízí či plánují nabízet, naleznete zde.

Novelizace daňového řádu s sebou mimo jiné přinesla také prodloužení lhůty daňového přiznání o jeden měsíc, což jste se mohli dočíst v příspěvku Novinky (nejen) z daňové oblasti.